Ana içeriğe atla

SUBÜ Konuşmaları’na konuşmacı olarak katılan Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener, “Olimpiyat oyunlarına 100 sporcuyla gidebiliyor, yalnızca 1 takım taşıyabiliyor ve Avrupa’nın 10-12 milyon nüfuslu ülkeleri bizden fazla sporcu ve takımla katılabiliyor ise bizim bir yerlerde bir şeyi eksik yaptığımızı kabullenmemiz gerekiyor” dedi.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) tarafından düzenlenen SUBÜ Konuşmaları’nda 21. programın konuşmacısı Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı ve Dünya Okçuluk Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener oldu. Moderatörlüğünü SUBÜ Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevzat Mirzeoğlu’nun üstlendiği söyleşide ‘Türkiye’nin Olimpiyat Serüveni’ başlığı konuşuldu. Üniversitenin YouTube kanalı SUBÜ Haber’den canlı yayınlanan söyleşide Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve yapısı, Türkiye’de olimpik sporların gelişimi, uluslararası spor teşkilatlarında üye bulundurmanın önemi ve olimpiyatların birleştiriciliği ele alındı. Söyleşide katılımcılardan gelen sorular da cevaplandırıldı.

Haber: https://haber.subu.edu.tr/tr/node/830

Programı aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=S9dEGt_5HyY

Prof. Dr. Uğur Erdener kimdir?

1950 yılında Van’da dünyaya gelen Erdener; ilkokul eğitimini Van’da, ortaokul eğitimini Bandırma’da ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. 1977 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. İhtisasını Göz Hastalıkları Anabilim Dalı’nda tamamladı. Profesyonel hayatının tamamında Hacettepe Üniversitesi’nde hem hekim hem de akademisyen olarak görev aldı. 1996 yılında doçent, 2001 yılında ise oküloplastik cerrahi alanında profesör oldu. 2007 yılında Hacettepe Üniversitesi rektörü olarak seçildi. 2011 yılına kadar bu görevi sürdürdü. 40 yıl boyunca akademisyen olarak hizmet verdiği Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda yerel ve uluslararası yayınlarda 70’in üzerinde makale yayımladı. Sportif kariyerine amatör bir sporcu olarak üç adım atlama disiplininde başladı daha sonra ise basketbolla devam etti. Basketbol antrenörü olarak uzun yıllar Türk sporuna hizmet etti. Hacettepe Üniversitesi Spor Kulübü’nde amatör spor branşları başkanlığı görevi ile başlayan yöneticilik hayatında profesyonel futbol kulüpleri de dâhil olmak üzere yöneticilik pozisyonunda görev yaptı. 1983’ten 2005’e kadar olan 23 yıllık sürede Türkiye Okçuluk Federasyonu Başkanı olarak hizmet verdi. Türk sporuna katkıları nedeniyle birçok ulusal organizasyon tarafından ödüle layık görüldü. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda bakan danışmanlığı görevine atandı. Avrupa ve Akdeniz Ülkeleri Okçuluk Birliği (EMAU) Başkanı olarak 5 yıl görev yaptı. Daha sonra 2005 yılında Dünya Okçuluk Federasyonu Başkanı seçilerek olimpik bir spor dalında uluslararası federasyon başkanlığına seçilen ilk Türk spor adamı olmayı başardı. Aynı göreve 2009, 2013 ve 2017 yıllarında üst üste 4 kere seçildi. 2011 yılından bu yana Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı ve 2008 yılından bu yana Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Üyesi olan Erdener, 2014 yılında IOC Yönetim Kurulu Üyesi, 2016 yılında IOC Asbaşkanı seçildi. Bu görevini 2020 yılına kadar sürdürdü. Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) ve WADA Vakfı Yönetim Kurulları Üyesi olan Erdener, aynı zamanda WADA’nın Sağlık, Tıp ve Araştırma (HMR) Komitesi’ne başkanlık yapmaktadır.